ЗАПОЗНАЈТЕ ГО ВАШИОТ НОВ АВТОМОБИЛ

Ретко ќе сретнете нов автомобил којшто изгледа како што треба, а да е толку модерен. Сосема новиот i30 го прави сето тоа со стил.

РАФИНИРАН. СИГУРЕН. ВПЕЧАТЛИВ.

Не можете да погрешите со безвременскиот карактер на сосема новиот i30.

ЕКСПРЕСИВЕН. ЈАСЕН. СОЗРЕАН.

Совршено пропорционална комбинација на стил и аеродинамична ефикасност.

БЕЗВРЕМЕНСКИ ДИЗАЈН

Прецизно оформените површини и елегантната силуета, со изразени детали на дизајнот, ја поставуваат префинетата и едноставна софистицираност

Предупредување за привлекување на вниманието на возачот (DAA)


Со следење и анализирање на промените на аголот на управување, управувањето со влечната сила, позицијата во сообраќајна лента и времето на возење, DAA открива појава на замор кај возачот преку аудио и визуелни предупредувања. Чувствителноста на системот е променлива.

Функција за информирање на ограничување на брзина (SLIF)


SLIF ја користи предната камера и информации од системот за навигација за да ги препознае знаците на патот и да го прикаже ограничувањето на брзината. Информацијата е прикажана и на екранот за навигација и на инструмент-таблата.

Откривање на слепа точка (BSD)


Визуелните и аудио предупредувањата Ве предупредуваат кога има присуство на возила блиску до Вас, коишто може да се скриени во слепите точки.

Предупредувачки систем за удар од напред (FCWS) и Автономно итно сопирање (AEB)


FCWS ја користи предната камера за да го открие потенцијалот за каков било удар од напред и да го предупреди возачот за опасност. AEB започнува итно сопирање за да ги избегне или минимизира ефектите од каков било удар. Опционално, FCWS може да биде подобрен со преден радар кој ја додава можноста за откривање присуство на пешаци.

ВПЕЧАТЛИВ ДИЗАЈН

Позитивниот безвременски дизајн на сосема новиот i30 креира чувство на силни емоции.

ВРЕДЕН ЗА ВОЗЕЊЕ

Новиот опсег на погон, multi-link суспензијата и првокласната структурна цврстина прават сосема новиот i30 да биде вистинско задоволство за возење.
 

ПОВЕЛЕТЕ ВО СТИЛ

Безвременскиот концепт на дизајнот на сосема новиот i30 е рефлектиран во грижата и емоцијата коишто сјаат преку секој детаљ.
 

Каскадна маска


Формата и деталите на новоразвиената маска на Hyundai се инспирирани од текот на растопен челик. Создава моќен впечаток на цврстина и движење.

Дневни LED-светла (DRL)


Новоразвиената шестаголна маска ѝ дава заоблен изглед на надворешната линија. Новата маска стои гордо, изострена надолу.

Напредно LED-осветлување


Елегантните нови предни светла користат повеќе LED-проектори, и за високи и за ниски светла. LED-светлата светат посветло и се поефикасни од вообичаените светла.

Долен преден браник


Тродимензионалната форма на долниот браник ја нагласува широката спортска поставеност на сосема новиот i30.

Алуминиумски тркала


Основата на програмата за тркала за сосема новиот i30 се 16” тркала во два тона со 10 краци и 17” алуминиумски тркала во два тона со 10 краци.

Карактеристична линија


Во изгледот на сосема новиот i30 доминира елегантната, неиспрекината линија којашто води од предните светла, сè до задните комбинирани светла.

Панорамски кров


Широкоотворениот, накосен панорамски стаклен кров што се повлекува нуди отворен и простран амбиент во кабината.

Задни рефлектори и светла за магла


Високата поставеност на задните рефлектори и светла за магла придонесува кон целосната импресија на ширина и стабилност.

Високосјаен заден спојлер во црна боја


Кровот завршува со стилски, сјаен аеродинамичен спојлер во црна боја, во кој е вградено напредно централно светло за сопирање.

Задни комбинирани светла


Силната хоризонтална ориентација на задните комбинирани светла го зголемува чувството на цврстина, ширина и стабилност. Исто така, достапни се LED-светла кои освен што се ефикасни изгледаат и многу убаво.
 
 

ПОВЕЛЕТЕ ВО УДОБНОСТ

Едноставноста на инструмент-таблата создава видливо чувство на елеганција, квалитет и пространост. Тоа е повеќе од чувство - сосема новиот i30 е меѓу најпространите во оваа класа.
Боја на седишта:
Материјал на седишта

Внатрешен амбиент

Три внатрешни бои, специјално развиени за сосема новиот i30.

Предупредување за привлекување на вниманието на возачот (DAA)


Сосема новиот i30 може да анализира широк опсег на податоци вклучувајќи промена на аголот на управување, управувањето со влечната сила, позицијата во сообраќајната лента и времето на возење. Ако системот препознае појава на замор кај возачот, веднаш го предупредува.

Променлив 8” екран на допир


Навигациската платформа вклучува седумгодишна бесплатна претплата на LIVE Services. Презентира информации на 8” екран на допир во боја, којшто е гордо поставен на инструмент-таблата, совршено позициониран и за возачот и за патниците.

Автоматски клима-уред


Двозонскиот автоматски клима-уред овозможува индивидуална поставеност на температурата за возачот и совозачот. Само поставете ја посакуваната температура и системот го прави останатото.

Напредна поврзаност


8” екран на допир и целосната поврзаност во сосема новиот i30 Ви го нудат најбезбедниот начин да пристапите до Вашиот iPhone или Android паметен телефон додека се движите. Има и централно поставена подлога за безжично полнење на паметни телефони.
Apple CarplayTM е регистриран заштитен знак на Apple Inc. Android AutoTM е регистриран заштитен знак на Google Inc.

7-степен менувач со двојна спојка (DCT)


Специјално развиената кутија за 7-степен DCT додава подинамичен акцент на оптимизираната ефикасност на горивото. Менувањето на брзините е брзо, лесно и удобно. Достапни се 3 методи за бирање: Normal, Eco и Sport.

Потпирач за раце на лизгање


Погодно сместен помеѓу предните седишта е удобниот потпирач за раце што може да се поместува напред и назад, по желба. Закачениот потпирач може да биде подигнат за да се создаде корисен простор за складирање.
 

ПОВЕЛЕТЕ ВО ЗАДОВОЛСТВО

Драматично оптимизираниот квалитет на возење нуди моќно, а сепак урамнотежено и мирно возење за динамично искуство како никое друго.

1.0 T-GDi

Бензински мотор


T-GDi е намален турбобензински мотор со 120 КС и 171.1 влечна сила на 1 500 ~ 4 000 вртежи. Поврзан е со 6-степен мануелен менувач.
МАКСИМАЛНА МОЌНОСТ
132 ps
МАКСИМАЛНА ВЛЕЧНА СИЛА
16.4 kg·m

1.4 T-GDi

Бензински мотор


За динамично и чувствително возење, новоразвиениот 1.4 T-GDi нуди моќни 140 КС и 242 влечна сила на 1 500 вртежи. Достапен е со 6-степен менувач или 7-степен менувач со двојна спојка.
МАКСИМАЛНА МОЌНОСТ
177 ps
МАКСИМАЛНА ВЛЕЧНА СИЛА
27.0 kg·m

1.4 MPi

Бензински мотор


Овој природно аспириран бензински мотор произведува 100 КС и 134 влечна сила на 3 500 вртежи. Поврзан е со 6-степен мануелен менувач.
МАКСИМАЛНА МОЌНОСТ
177 ps
МАКСИМАЛНА ВЛЕЧНА СИЛА
27.0 kg·m

1.6 CRDi

Дизел-мотор


Овој турбодизелски мотор развива импресивни количини на влечна сила и е достапен во три различни верзии. Најмоќниот произведува 136 КС, средниот произведува 110 КС а најекономичниот е со 95 КС. Сите три се достапни со 6-степен мануелен менувач.
МАКСИМАЛНА МОЌНОСТ
177 ps
МАКСИМАЛНА ВЛЕЧНА СИЛА
27.0 kg·m
 

ПОВЕЛЕТЕ ВО ДОВЕРБА

Со детално подредените стандардни безбедносни функции, сосема новиот i30 им нуди на сите патници спокој во возењето.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 • Автономно итно сопирање (AEB)

  Системите на предните радари и камерата го скенираат патот пред Вас за возилата кои возат пред Вас и пешаците кои поминуваат.
  AEB автоматски започнува итно сопирање за да ги намали шансите за сериозен удар или за да ги намали последиците од ударот.
  Стандардното AEB одговара на присуството на возилата пред Вас преку предната камера, опционално достапна со радар кој ја додава можноста да открие присуство на пешаци.

 • AEB
 • FCWS
 • ASCC
 • LKAS
 • BSD
 • END
 
 

ПОВЕЛЕТЕ ВО ЕДНОСТАВНОСТ

Задржувајќи ја елеганцијата на својата внатрешност, сосема новиот i30 нуди супериорни системи за помош на возачот коишто го одземаат стресот на секое патување.
Помош при паркирање (нанапред и наназад)
Паметен систем на задната врата
Електрична сопирачка за паркирање
Систем за навигација

Помош при паркирање (нанапред и наназад)


Паркирањето во тесни простори може да биде проблем, особено во услови на ниска видливост. Сензорите во предниот и задниот браник откриваат пречки кои Вие не можете да ги видите и Ве предупредуваат кога да застанете за да одбегнете контакт со пречката.

Паметен систем на задната врата


Системот автоматски ја отвара задната врата кога личноста што го држи паметниот клуч е во зоната на детекција три или повеќе секунди. Пред задната врата да се отвори, се слуша дискретен звучен сигнал и кратко светнување на предупредувачките светла.

Електрична сопирачка за паркирање


Прекинувачот којшто ја контролира електричната сопирачка за паркирање зафаќа многу помалку простор од вообичаената рачка за паркирање. Исто така, го поедноставува ракувањето со сопирачката за паркирање, бидејќи сè што Ви треба е со допир на копче.

Систем за навигација


8” екран на допир нуди повеќе од патни инструкции. Навигацискиот систем LIVE Services, исто така, нуди моментални информации за сообраќајот, предупредувања за радари за ограничување на брзината, временска прогноза и податоци од Ваш интерес.
Apple CarplayTM е регистриран заштитен знак на Apple Inc. Android AutoTM е регистриран заштитен знак на Google Inc.
 

СпецификацијаOverview Category Car
Product Label Kappa 1.0 T-GDi 6 Speed Manual FWD
Model Name i30
Engine Engine Label 1.0 Kappa T-GDi
Displacement (cc) 998
Max. Speed (kph) 190
Max. Power Label (ps / rpm) 120 / 6,000
Max. Torque Label (kg·m / rpm) 17.4 / 1,500 ~ 4,000
Acceleration (0 - 100 kph) (sec) 11.1
Number of Cylinders 3
Valves of Cylinder 12
Transmission Transmission Type 6 Speed Manual  FWD
Fuel Consumption Fuel Type Gasoline
COsub2/sub Emission
(Combined) (g/km)
112
Fuel Tank Capacity (litre) 50
Exterior Overall Length (mm) 4,340
Overall Width (mm) 1,795
Overall Height (mm) 1,455
Wheelbase (mm) 2,650
Front Wheel Tread (mm) 1,573 / 1,565 / 1,559
Rear Wheel Tread (mm) 1,581 / 1,573 / 1,567
Front Over Hang (mm) 905
Rear Over Hang (mm) 785
Weight Curb Weight(Lightest) (kg) 1,194
Curb Weight(Heaviest) (kg) 1,342
Gross Vehicle Weight (kg) 1,800
Wheels & Tires Front Wheels 6.0J X 15", 6.5J X 16", 7.0J X 17"
Rear Wheels 6.0J X 15", 6.5J X 16", 7.0J X 17"
Front Tires 195/65R15, 205/55R16, 225/45R17
Rear Tires 195/65R15, 205/55R16, 225/45R17
Overview Category Car
Product Label Kappa 1.4 T-GDi 6 Speed Manual FWD
Model Name i30
Engine Engine Label 1.4 Kappa T-GDi
Displacement (cc) 1,353
Max. Speed (kph) 210
Max. Power Label (ps / rpm) 140 / 6,000
Max. Torque Label (kg·m / rpm) 24.7 / 1,500
Acceleration (0 - 100 kph) (sec) 8.9
Number of Cylinders 4
Valves of Cylinder 16
Transmission Transmission Type 6 Speed Manual  FWD
Fuel Consumption Fuel Type Gasoline
COsub2/sub Emission
(Combined) (g/km)
117
Fuel Tank Capacity (litre) 50
Exterior Overall Length (mm) 4,340
Overall Width (mm) 1,795
Overall Height (mm) 1,455
Wheelbase (mm) 2,650
Front Wheel Tread (mm) 1,573 / 1,565 / 1,559
Rear Wheel Tread (mm) 1,581 / 1,573 / 1,567
Front Over Hang (mm) 905
Rear Over Hang (mm) 785
Weight Curb Weight(Lightest) (kg) 1,204
Curb Weight(Heaviest) (kg) 1,352
Gross Vehicle Weight (kg) 1,820
Wheels & Tires Front Wheels 6.0J X 15", 6.5J X 16", 7.0J X 17"
Rear Wheels 6.0J X 15", 6.5J X 16", 7.0J X 17"
Front Tires 195/65R15, 205/55R16, 225/45R17
Rear Tires 195/65R15, 205/55R16, 225/45R17
Overview Category Car
Product Label Kappa 1.4 MPi 6 Speed Manual FWD
Model Name i30
Engine Engine Label 1.4 Kappa MPi
Displacement (cc) 1,368
Max. Speed (kph) 183
Max. Power Label (ps / rpm) 100 / 6,000
Max. Torque Label (kg·m / rpm) 13.7 / 4,000
Acceleration (0 - 100 kph) (sec) 12.6
Number of Cylinders 4
Valves of Cylinder 16
Transmission Transmission Type 6 Speed Manual  FWD
Fuel Consumption Fuel Type Gasoline
COsub2/sub Emission
(Combined) (g/km)
126
Fuel Tank Capacity (litre) 50
Exterior Overall Length (mm) 4,340
Overall Width (mm) 1,795
Overall Height (mm) 1,455
Wheelbase (mm) 2,650
Front Wheel Tread (mm) 1,573 / 1,565 / 1,559
Rear Wheel Tread (mm) 1,581 / 1,573 / 1,567
Front Over Hang (mm) 905
Rear Over Hang (mm) 785
Weight Curb Weight(Lightest) (kg) 1,169
Curb Weight(Heaviest) (kg) 1,316
Gross Vehicle Weight (kg) 1,760
Wheels & Tires Front Wheels 6.0J X 15", 6.5J X 16", 7.0J X 17"
Rear Wheels 6.0J X 15", 6.5J X 16", 7.0J X 17"
Front Tires 195/65R15, 205/55R16, 225/45R17
Rear Tires 195/65R15, 205/55R16, 225/45R17
Overview Category Car
Product Label U II 1.6 CRDi 6 Speed Manual FWD
Model Name i30
Engine Engine Label 1.6 U II CRDi
Displacement (cc) 1,582
Max. Speed (kph) 186
Max. Power Label (ps / rpm) 95 / 4,000
Max. Torque Label (kg·m / rpm) 28.6 / 1,500 ~ 2,000
Acceleration (0 - 100 kph) (sec) 12.2
Number of Cylinders 4
Valves of Cylinder 16
Transmission Transmission Type 6 Speed Manual  FWD
Fuel Consumption Fuel Type Diesel
COsub2/sub Emission
(Combined) (g/km)
95
Fuel Tank Capacity (litre) 50
Exterior Overall Length (mm) 4,340
Overall Width (mm) 1,795
Overall Height (mm) 1,455
Wheelbase (mm) 2,650
Front Wheel Tread (mm) 1,573 / 1,565 / 1,559
Rear Wheel Tread (mm) 1,581 / 1,573 / 1,567
Front Over Hang (mm) 905
Rear Over Hang (mm) 785
Weight Curb Weight(Lightest) (kg) 1,263
Curb Weight(Heaviest) (kg) 1,411
Gross Vehicle Weight (kg) 1,860
Wheels & Tires Front Wheels 6.0J X 15", 6.5J X 16", 7.0J X 17"
Rear Wheels 6.0J X 15", 6.5J X 16", 7.0J X 17"
Front Tires 195/65R15, 205/55R16, 225/45R17
Rear Tires 195/65R15, 205/55R16, 225/45R17