ПОЛН СО ДИНАМИКА

IONIQ обезбедува сè што очекувате од едно вообичаено возило, но со еколошки и економски бенефиции што доаѓаат од возење на електрично возило.

ЕЛЕГАНТЕН

Впечатливите акценти на дизајнот се вградени во елегантната површина на каросеријата.

АЕРОДИНАМИЧЕН

Повеќе од привлечен, со само 0.24 коефициент на отпор, IONIQ лесно сече низ воздухот.

АЕРОДИНАМИЧЕН ДИЗАЈН

Во аеродинамичната структура има компоненти со висока изведба што се специјално дизајнирани,за заедно да работат совршено.

Динамичен и забавен за возење

Активниот 6-степен менувач со двојна спојка овозможува брзо и спортско менување на брзините.

Динамичен и забавен за возење

Активниот 6-степен менувач со двојна спојка овозможува брзо и спортско менување на брзините.

Ефикасен хибриден систем.

Совршената комбинација на бензински мотор, електричен мотор и литиумска батерија го прават возењето, не само економично и издржливо туку и забавно.

Ефикасен

Совршена комбинација на бензински мотор, електричен мотор и литиумска батерија.

Елегантен

Впечатливата силуета создава динамичен изглед.

Елегантен

Впечатливата силуета создава динамичен изглед.

Цврст

Цврстиот челик и лесниот алуминиум го прават IONIQ издржлив, стабилен и брз.

Цврст

Цврстиот челик и лесниот алуминиум го прават IONIQ издржлив, стабилен и брз.
 

Информирани

Дигиталната инструмент-табла укажува на начинот на возење и јасно го следи текот на енергијата.

Поврзани

Уживајте во поврзаноста обезбедена од Apple CarPlay, Android Auto и безжичното полнење на паметни телефони.
 

Заштитени


IONIQ е опремен со импресивни активни и пасивни системи за заштита на патниците.

Тестирани


IONIQ Hybrid ги исполнува сите европски безбедносни стандарди и е награден со најдобра оценка од 5 ѕвезди во безбедносниот систем за оценување EURO NCAP.

ФОРМИРАН ОД ВЕТРОТ И ГЕНИЈАЛНОСТА

IONIQ Hybrid спојува неверојатен дизајн и најдобра аеродинамична изведба. Вистинска потврда на динамична доверба.
 

Форма и функција


Динамично дизајнираните предни светла се интегрирани во екстремитетите на маската. Во хромираната маска се прикриени радарските сензори за автопилотската контрола и активните вратички за воздух, кои ја зголемуваат аеродинамичноста кога зголемувате брзина.

Предни позициони LED-дневни светла


Динамичните дневни светла во форма на C, исто така, ги дефинираат и суптилните преливи кои се насочуваат кон активното струење на воздухот, намалувајќи ги турбуленциите околу предните тркала.

HID Bi-Xenon предни светла


IONIQ Hybrid нуди две технологии на предни светла:HID Bi-Xenon предните светла произведуваат појасно и почисто осветлување на патот пред Вас, и се врамени со динамичната C-форма на LED-позиционите светла.

Оптимизирани тркала и пневматици


Има два вида на IONIQ Hybrid патни тркала: Алуминиумските тркала Eco 15”со краци со ефект на вртлог, во сребрена и црна боја, ја зголемуваат аеродинамичната изведба и се опремени со пневматици со најниско ниво на отпор. Алуминиумските тркала Premium 17” со мат сиви додатоци се опремени со пневматици кои промовираат брзо управување и минимизирање на растојанието за сопирање.

Аеродинамични детали


Тенко обликуваните ретровизори на вратите помагаат при струењето на воздухот и ја минимизираат бучавата од ветрот. Елегантните рачки на вратата се хромирани за премиум изглед.

Ефикасно мамење на ветер


Меката падина на линијата на покривот беспрекорно се спојува со задниот спојлер. Резултатот е форма која е и спортска и аеродинамично ефикасна.

Задни комбинирани светла


Вообичаените задни светла обезбедуваат јасна сигнализацијакон возилата што Ве следат. Задните LED-светла се посветли, користат помалку енергија и го засилуваат целосниот дизајн на IONIQ Hybrid.

Целосен заден спојлер


Ја минимизира турбуленцијата и воздушниот отпор, со тоа што го зголемува притисокот надолуза постабилно искуство во возењето.

Стаклена врата, дизајн на браник и препознатливакцент на сино


Во задниот изглед на IONIQ доминираат силни хоризонтални елементи кои го истакнуваат неговиот широк и спортски став.
 

ЕДНОСТАВНО ЧИСТО. ЧИСТО ЕДНОСТАВНО.

Пространата внатрешност на IONIQ Hybrid е направена со впечатлив чист дизајн. Тоа е очигледно со изразениот хоризонтален облик на контролната табла и едноставноста налесните за употреба, инструменти и контроли.

Управувач во форма на D


Управувачот во форма на D со хромирани краци помага да се добие сликата на спортска изведба.

Секогаш поврзани


Нервниот центар на поврзаноста на IONIQ е пристапен преку 8” екран на допир во боја. Apple CarPlay, Android Auto иLive Services го подобруваат секое патување со комплетно новата платформа за навигација. Исто така, има и луксузен Infinity Sound-систем и простор за безжично полнење за компатибилни паметни телефони.

Мултифункционален простор за складирање.


Под централниот потпирач за раце има простор за складирање што е доволно голем за да сместите таблет или книга, кои би биле преголеми за други прегради. Достапно е и полнење преку USB-приклучок.

Визуелен и тактички квалитет


Квалитетот на кабината е потенциран со впечатливата употреба на хромираните детали на рачката на менувачот, педалите и праговите на вратите.
Боја на седишта:
Материјал на седишта

Еколошки материјали

Интелигентната употреба на еколошки материјали за внатрешноста го потврдува статусот на IONIQкако долготрајно хибридно возило.

Infinity Sound аудиосистем


Овој луксузен аудиосистем пренесува висококвалитетен звук преку не помалку од 8 звучници, вклучувајќи и звучник за длабоки тонови.

Управувач во форма на D


Динамичните способности на IONIQ Hybrid се истакнати со спортскиот управувач во форма на D.

Дизајнерски акценти во препознатливо сино


Кабината на IONIQ Hybrid еразубавена со финиот декор на елементите во препознатливо сино.

Држач за iPad


Под централниот преден потпирач за раце има мултифункционална преграда за складирање, што е лесно прилагодлива за iPad.

Инструмент-табла


Големиот екран во боја нуди широк опсег на информации за возењето, вклучувајќи брзина, економичност на гориво и текот на енергијата на хибридниот систем. Стилот на презентирање се менува зависно од одбраниот начин на возење -Eco или Sport.

Навигација со екран на допир


Најновата платформа за навигација на Hyundai нуди активно водење и информации за навигација, бесплатни надградби на мапите од Hyundai’s Lifetime Map Care и е подобрен со Live Services.

Детална поврзаност


Apple CarPlayи Android Auto се вклучени во системот за навигација на IONIQ.

Безжично полнење на паметни телефони


Компатибилните паметни телефони можат да бидат безжично наполнети со вградената подлога за полнење.
 

ХИБРИДНА ИЗВЕДБА

IONIQ Hybrid е поддржан од специјално развиен мотор кој во возењето додава задоволство на познатите придобивки од хибридниот систем.

Хибриден погон

Бензинскиот мотор, електричниот мотор, литиумската батерија и менувачот со двојна спојка се создадени да функционираат заедно со најголема ефикасност.

Хибриден погон

Бензинскиот мотор, електричниот мотор, литиумската батерија и менувачот со двојна спојка се создадени да функционираат заедно со најголема ефикасност.

Бензински мотор

Специјално калибрираниот 1.6lGDi мотор со внатрешно согорување произведува 105 КС, со првокласна енергетска ефикасност

Бензински мотор

Специјално калибрираниот 1.6lGDi мотор со внатрешно согорување произведува 105 КС, со првокласна енергетска ефикасност

Електричен мотор

Високата влечна сила и високата ефикасност се водечките атрибути на електричниот мотор со 43.5 КС. Произведува импресивно забрзување при старт и додава повеќе моќност на поголеми брзини, овозможувајќи брзина на возење до 120 км/ч.

Електричен мотор

Високата влечна сила и високата ефикасност се водечките атрибути на електричниот мотор со 43.5 КС.
Произведува импресивно забрзување при старт и додава повеќе моќност на поголеми брзини, овозможувајќи брзина на возење до 120 км/ч.

Литиумска батерија

Високомоќната 1.56 кВ/ч батерија има подобри карактеристики на полнење/празнење, максимизирајќи го возењето на електричен погон и регенерација на енергијата.

Литиумска батерија

Високомоќната 1.56 кВ/ч батерија има подобри карактеристики на полнење/празнење, максимизирајќи го возењето на електричен погон и регенерација на енергијата.
 
 

ЕЛЕКТРИЧНО ЗАБРЗУВАЊЕ

Максималната влечна сила на електричниот мотор е достапна од самото стартување, резултирајќи со импресивно забрзување,особено при ниски брзини.

ECO И SPORT МЕТОДИ НА ВОЗЕЊЕ

Додека ECO-методата ја максимизира ефикасноста на горивото, SPORT-методата опфаќа работни параметри што влијаат на менувањето на брзините, забрзувањето, чувството на управување и дигиталните инструменти за повредно возачко искуство.

ЛЕСЕН ЗНАЧИ ПОДВИЖЕН

Интелигентната употреба на лесниот висококвалитетен челик и алуминиум резултира во структура, која дополнета со задна multi-link суспензија и низок центар на гравитација обезбедува огромна стабилност со едноставно подвижно управување.

МЕНУВАЧ СО ДВОЈНА СПОЈКА (DCT)

Овој IONIQ го трансформира хибридното возачко искуство со интегрирање на DCT кој лесно дејствува и нуди брзо и активно менување брзини. Супер ефикасниот DCT со 6 брзини обезбедува директно и брзо менување за особено интересно искуство во возењето, кога и да е потребно.
 

ПОВЕЌЕ ОПРЕМА ЗА БЕЗБЕДНОСТ ЗАТОА ШТО ЗАСЛУЖУВАТЕ ПОВЕЌЕ

Можеби патиштата се менуваат, но Вашето возило треба да биде стабилно во секоја ситуација. Нашиот фокус не е брзина или фалење, туку стабилност и безбедност.
Подобро поврзување помеѓу страничниот праг и инструмент-таблата.
Неверојатно висококвалитетна структура на одделот за патници.
Задната страна на предниот дел е запечатена.
Избегнати остри агли кај сопирачките.
 
 
 
 
  • Систем за помош за задржување на сообраќајна лента (LKAS)

    Првично дизајниран да ги алармира возачите кои заспиваат управувајќи. Ако возилото преминува во сообраќајна лента без претходно да сигнализира, системот (LKAS) препознава и одговара, или со издавање звучно предупредување до возачот, или со активно поправање на правецот на управување.

  • LKAS
  • BSD
  • AEB
  • SCC
  • END
Релокација на батеријата со висок напон
Безбеден заден простор при удар и додатен капацитет на багаж со преместување на батеријата под задните седишта.
Систем со 7 воздушни перничиња
Воздушно перниче за возачот, совозачот, 2 странични и воздушни завеси ги штитат патниците во случај на удар. Исправени поврзувања на структурата и подобрување на инсталациите за товар.
ГАРАНЦИЈА
Бидете спокојни, IONIQ Hybrid е заштитен со истата детална гаранција како и другите патнички возила на Hyundai. IONIQ Hybrid е покриен со петгодишна гаранција или поминати 100 000 километри, петгодишна помош на пат и пет години бесплатен преглед на возилото.
 

Спефицикација

Overview Category Eco
Product Label Kappa 1.6 GDi 6 Speed DCT FWD (EU5/6) #1
Model Name IONIQ Hybrid
Engine Engine Label 1.6 Kappa GDi
Displacement (cc) 1,580
Max. Speed (kph) 185
Max. Power Label (ps / rpm) 105 / 5,700
Max. Torque Label (kg·m / rpm) 15 / 4,000
Acceleration (0 - 100 kph) (sec) 10.8
Braking Distance (m) 37.8
Number of Cylinders 4
Valves of Cylinder 16
Transmission Transmission Type 6 Speed DCT  FWD
Fuel Consumption Fuel Type Gasoline
Fuel Consumption
(Urban / City) (litre / 100km)
3.4
Fuel Consumption
(Extra Urban / Highway) (litre / 100km)
3.6
Fuel Consumption
(Combined) (litre / 100km)
3.4
COsub2/sub Emission
(Combined) (g/km)
79
Fuel Tank Capacity (litre) 45
Exterior Overall Length (mm) 4,470
Overall Width (mm) 1,820
Overall Height (mm) 1,450
Wheelbase (mm) 2,700
Front Wheel Tread (mm) 1,563
Rear Wheel Tread (mm) 1,577
Front Over Hang (mm) 880
Rear Over Hang (mm) 890
Weight Curb Weight(Lightest) (kg) 1,370
Curb Weight(Heaviest) (kg) 1,477
Gross Vehicle Weight (kg) 1,870
Wheels & Tires Front Wheels 6.0J X 15"
Rear Wheels 6.0J X 15"
Front Tires 195/65 R15
Rear Tires 195/65 R15