ОСМЕЛЕТЕ СЕ ДА БИДЕТЕ ПОИНАКВИ

Понекогаш најдобрите моменти се оние кога светот не нè обликува нас, туку ние го обликуваме него. Тоа е суштината на: ВИЕ ЈА ВОЗИТЕ. ВИЕ ЈА ДЕФИНИРАТЕ. Тоа е суштината и на духот на KONA. Динамичната комбинација на стил и изведба, вклучувајќи го најдоброто од најновата технологија, овозможува овој компактен SUV да добие внимание.

Откријте го светот на KONA

Вие го дефинирате

Комбинирајќи елегантни линии со стилски раб, сосема новата KONA се изразува преку секој детаљ. Кровот и надворешните ретровизори на KONA во две нијанси Ви дозволуваат да ги прилагодите комбинациите на бои според Вашиот личен стил. Осмелете се да бидете поинакви.

Вие ѝ давате сјај

Понекогаш е добро да се упатите во нов правец, како што направивме ние со сосема новата KONA. На предната страна, дизајнот на идентичните предни светла со LED дневни светла создава предни светла со непогрешлив впечаток.

Дизајн

Комбинирајќи елегантни линии со стилски раб, сосема новата KONA се изразува преку секој детаљ. Мускулестите површини се преточуваат во карактеристично обложување на крилата со висок контраст, нагласувајќи го смелиот дизајн на SUV.

Динамика

МАКСИМАЛНА МОЌНОСТ
177 ps
МАКСИМАЛЕН ВРТЕЖЕН МОМЕНТ
265 Nm

1.6 Т-GDi

Бензински мотор


1.6 Турбо-моторот на KONA со 177 КС Ве носи од 0 до 100 км/ч за помалку од 8 секунди. Заедно со брзиот 7-степен автоматски менувач со двојна спојка и Погон на сите тркала Ви дава моќност и рамнотежа да управувате со леснотија низ градските улици и теренските патишта
 

Технологија

KONA Ви го овозможува беспрекорното поврзување коешто би го очекувале од иновативната технологија која го прави животот полесен, на пример, како Head-up екран. Премиум системот за звук од KRELL обезбедува одлична звучна изведба за да слушате со стил.

Head up Display

Вклучувајќи врвна осветленост за лесна видливост, нашиот нов Head-up екран Ви помага да останете безбедни со прикажување на важни информации, како брзина, команди на навигација и предупредувања, право во линијата на Вашиот поглед.

Поврзување

Сосема новата KONA Ви го овозможува беспрекорното поврзување коешто би го очекувале од иновативната технологија која го прави животот полесен. 8” монитор на допир овозможува сè да биде лесно достапно со Apple CarPlay™ и Android Auto™. Изразете се.


Премиум систем за звук

Премиум системот за звук од KRELL обезбедува одлична звучна изведба за да слушате со стил.
 

Стилизирајте

Сигурна и единствена, сосема новата KONA е дизајнирана да одзема внимание и да ја зоврива крвта. Смелиот надворешен дизајн е привлечен со мускулести облици, елегантно LED-осветлување и единствени детали кои ја нагласуваат силната Hyundai SUV ДНК во нејзината суштина.

Светла


Специфичните предни светла со целосни LED предни светла и LED дневни светла оставаат единствен впечаток.

Маска


Препознатливата каскадна маска на Hyundai и единствениот специфичен дизајн на предните светла се комбинација за смел изглед однапред.

Фелни


Достапни со избор на стилизирани алуминиумски тркала до 18”.

Ретровизори


Кровот и надворешните ретровизори на KONA во две бои Ви дозволуваат да ги прилагодите комбинациите на бои според Вашиот личен стил.

Нагласени линии


Нагласените линии од страна, во сива мат боја, го зголемуваат стилизираниот раб.

LED стоп-светла


Елегантните LED стоп-светла вклучуваат единствено кружно обложување во кое се сместени трепкачот и светлата за рикверц.

Заден спојлер


Елегантниот заден спојлер вклучува вградено LED стоп-светло.

Прилагодете

Посветеното внимание на деталите е тоа што ја прави сосема новата KONA толку специјална. Откријте исклучително ниво на удобност со висококвалитетни материјали низ целата внатрешност, за сензуално и префинето чувство. Според личниот вкус, можете да изберете од четири комбинации на бои за да ја уредите внатрешноста. Нема повеќе досадни контролни табли!

Bright Orange

Портокалови тонови на рабовите од вентилацијата, околу менувачот, околу копчето за стартување на моторот, шевовите на седиштата и воланот. Сите опции за внатрешните бои на деталите се со црн ентериер.

Red Hot

Црвената боја, исто така, вклучува обоени појаси за патници, како и сјајни црни внатрешни кваки и препреката на воланот, како дополнување на сите останати тонови како и другите пакети на бои.

Lively Lime

Зелениот лимон вклучува обоени појаси за патници, како и сјајни црни внатрешни кваки и препреката на воланот, како дополнување на сите останати тонови како и другите пакети на бои.

Classic Gray

Сивата е стандардно издание и повеќе се држи до класични мат сиви тонови вклучени на рабовите на вентилацијата, околу менувачот, околу копчето за стартување на моторот, шевовите на седиштата и воланот.

 

Зголемете

Така како што Вам Ви одговара. Моќ, забава и ефикасност. KONA Ви го нуди изборот помеѓу два високоефикасни, турбобензински погони. Најпрво, имате 1.6 T-GDI што произведува 177 КС и погон на 4 тркала, заедно со 7-степен автоматски менувач со двојна спојка (DCT). DCT ја комбинира ефикасноста на горивото и забавното возење како со мануелен менувач, со удобноста на автоматскиот менувач. Постои и помал, но сепак моќен 1.0 T-GDI со 120 КС и можност за погон на две тркала. Функционира со 6-степен мануелен менувач оптимизиран за поголема ефикасност на горивото. Во 2018, нов 1.6 CRDi дизел-мотор ќе се приклучи на веќе постоечките.

1.0 T-GDi

Бензински мотор


За поекономично возење, може да го изберете помалиот трицилиндричен 1.0 литарски T-GDI со турбо напојување, со снага од 120 КС (88 кВ) и вртежен момент од 172 ЊМ. Уживајте во подобрената ефикасност на горивото со помош на електронски контролираниот придвижувач (што ги пренасочува издувните гасови надвор од турбината на T-GDI), кој ги намалува трошоците при испумпување и ја подобрува реакцијата на гас и нискиот вртежен момент. GDI-вбризгувачот, со повисок притисок од вообичаено = 200 бари, обезбедува чисто согорување и ја подобрува емисијата и економичноста на горивото. Моторот е со погон на предни тркала и 6-степен мануелен менувач.
МАКСИМАЛНА МОЌНОСТ
120 ps
МАКСИМАЛЕН ВРТЕЖЕН МОМЕНТ
172 Nm

1.6 T-GDi

Бензински мотор


За неверојатна изведба, 1.6 турбо-моторот на KONA Ве носи од 0 до 100км/ч за помалку од 8 секунди. Развиен од Hyundai, четирицилиндричниот бензински 1.6 T-GDI мотор со турбо напојување, со снага од 177 КС (130 кВ) и вртежен момент од 265 ЊМ, Ви дава моќ и рамнотежа да управувате низ градските улици и теренските патишта со леснотија. Во комбинација со новоразвиениот, компактен погон на 4 тркала на Hyundai Motors и лесно преносливиот 7-степен автоматски менувач со двојна спојка.
МАКСИМАЛНА МОЌНОСТ
177 ps
МАКСИМАЛЕН ВРТЕЖЕН МОМЕНТ
265 Nm

1.6 CRDi

Дизел-мотор


Една година по лансирањето, погонот на KONA ќе се прошири со новоразвиениот и високоефикасен четирицилиндричен 1.6 литарски дизел-мотор со турбо напојување, достапен со двојна излезна моќност. НАСКОРО, ВО 2018.
МАКСИМАЛНА МОЌНОСТ
/ ps
МАКСИМАЛЕН ВРТЕЖЕН МОМЕНТ
/ Nm
 

6-степен мануелен менувач

6-степениот мануелен менувач на KONA е оптимизиран за поголема ефикасност на горивото. Комбиниран е со трицилиндричен 1.0 литарски T-GDI бензински мотор со турбо напојување и погон на предните тркала.

7-степен автоматски менувач со двојна спојка (DCT)

7-степениот автоматски менувач со двојна спојка (DCT) на KONA ја комбинира ефикасноста на горивото и забавното возење како со мануелен менувач, со удобноста на автоматскиот менувач. Достапни се два вида на возење: NORMAL и SPORT. При спортско возење има поинаков вид на менување на брзини, така што возилото не ја губи брзината при менување.
 

Контролирајте

Сосема новата KONA Ви нуди систем за погон на 4 тркала кога ќе посакате, за оптимално управување и вртење во свиоци. Го прави возењето по лизгави и нерамни патишта побезбедно и многу позабавно. Вклучувајќи напредна контрола на тракција при вртење (ATCC) за подобрена агилност и стабилност, активно го распределува вртежниот момент додека ја зголемувате брзината во свиоци. Сето тоа се пренесува во сериозно возбудлива динамика на возење, затоа што не е важно само како ќе стигнете до дестинацијата, туку и како се чувствувате додека возите.
 

Опремете

Сосема новата KONA Ви го нуди беспрекорното поврзување кое го очекувате и иновативна технологија што го прави животот полесен – како Head-up display (HUD), безжично поврзување со Вашиот телефон и високомонтиран екран на допир за подобра видливост и пристап.

Head-up display (HUD)

Вклучувајќи првокласно осветлување за лесна видливост, нашиот нов Head-up display Ви помага да останете безбедни со проектирање важни информации, како брзина на возење, команди на навигација и предупредувања, право во линијата на Вашиот поглед.

The 8" екран на допир

Во 8” екран на допир е вградена 3D-навигација, опции за поврзување и медиуми.
*Системот не е достапен во сите држави.

Безжично полнење на телефон

Во централната конзола, блокот за безжично полнење Ви овозможува лесно полнење со компатибилен смартфон кој поддржува Qi-стандарди на полнење, без употреба на кабли.

Дигитална контролна табла

Идеално поставен и лесен за гледање, 4.2” LCD-екран Ви прикажува важни информации за возењето како, на пример, статусот на активните безбедносни опции, преостаната километража и гориво, инструкции за навигација, надворешна температура и друго.
 

Hyundai SmartSense

Со Hyundai SmartSense, нашите најнови Системи за напредна помош на возачот (ADAS), KONA е лидер во сегментот со најновата активна технологија за безбедност – создадена да обезбеди повеќе безбедност и спокојство. KONA може да Ве предупреди за потенцијални опасности додека возите, од автоматско сопирање за одбегнување судир, до детекција на возила во мртов агол.

Помош за избегнување на удар однапред (FCA) со детекција на пешаци

Системот FCA ја користи предната камера и радарскиот сензор за да го надгледува сообраќајот пред Вас. Доколку открие потенцијален судир однапред, со возило или пешак, ќе го предупреди возачот и доколку е потребно, автоматски ќе го забави или сопре возилото.

Помош за задржување на сообраќајна лента (LKA)

Стандардната LKA ја користи предната камера за да ги надгледува лентите на патот. Во случај на несакано напуштање на лентата, ќе го предупреди возачот и може да нанесе влечна сила во спротивен правец за да го доведе возилото назад на лентата.
*Системот не е достапен во сите држави.

Предупредување за удар во мртов агол и помош при менување сообраќајна лента

Користејќи 2 радар сензора во долниот заден браник, системот визуелно Ве предупредува за возило во областа на мртвиот агол. Доколку го вклучите трепкачот во таква ситуација, системот за помош при менување на сообраќајна лента ќе се огласи со звучно предупредување.

Целосна LED-технологија на осветлување

Помошта за долги светла (High Beam Assist) открива возила кои се движат кон Вас, како и возила кои се во истата сообраќајна лента пред Вас навечер, и соодветно ги менува долгите светла во кратки. Прилагодливите светла за свиоци ја осветлуваат предната странична област кога влегувате во свиок, подобрувајќи ја видливоста навечер.

Предупредување за удар од возила зад Вас (RCCW)

Кога излегувате од тесно паркинг место, RCCW го намалува ризикот од удар. Користејќи 2 задни радарски сензора, Ве предупредува кога Ви се приближува некое возило.

Предупредување за вниманието на возачот (DAW)

Оваа стандардна опција ја зголемува безбедноста и удобноста на сосема ново ниво, со континуирано надгледување и анализирање на начинот на возење. Кога се забележани знаци на умор или намалено внимание, DAW го привлекува вниманието на возачот со звучно предупредување, како и порака со предлог за пауза.
 

Модифицирајте

Сосема новата KONA е дизајнирана да прими сѐшто Вие, со Вашиот брз начин на живот, ќе внесете во неа. Во сосема доволен простор за двајца патници и товар, и првокласен капацитет на багаж од 361 литар. Без разлика како ќе одберете да истражувате и што е Вашиот мотив, сосема новата KONA Ве обезбедува со беспрекорното поврзување кое го очекувате и иновативна технологија која го прави животот полесен. Премиум звучниот систем од KRELL нуди беспрекорна звучна изведба за да можете да слушате со стил.


Разновидната KONA е меѓу најдобрите во класата за просторот кај нозете, рамењата и главата. Задната врата со широк отвор и ниска висина за товарење го прави товарењето брзо и едноставно. Компактен SUV кој не штеди на простор, KONA исто така обезбедува неверојатен багажен капацитет од 361 литар. Едноставно е и да го подесите: доколку ги преклопите задните седишта за неколку секунди, со едноставен пристап. Со преклопени седишта, имате простор од 1143 литри – перфектен за викендот.

Доживејте

Останете поврзани во градот или пробајте ги теренските патишта со најгласна музика. Премиум звучниот систем од KRELL нуди беспрекорен звук за да можете да слушате со стил. И без разлика како ќе одберете да истражувате и што е Вашиот мотив, сосема новата KONA Ви го обезбедува одличното поврзување што Вие го очекувате, и иновативна технологија која го прави животот полесен, како 8” екран на допир којшто овозможува сѐда биде лесно достапно преку Apple CarPLayTM и Android AutoTM. Изразете се.
Apple CarPlayTM е регистриран заштитен знак на Apple Inc. Android AutoTM е регистриран заштитен знак на Google Inc.


Премиум звучен систем од KRELL

8” екран на допир

СпецификацијаOverview Category SUV
Product Label Kappa 1.0 T-GDi 6 Speed Manual FWD(16")
Model Name Kona
Engine Engine Label 1.0 Kappa GDi
Displacement (cc) 998
Max. Speed (kph) 181
Max. Power Label (ps / rpm) 120 / 6,000
Acceleration (0 - 100 kph) (sec) 12
Braking Distance (m) 35
Number of Cylinders 3
Valves of Cylinder 12
Transmission Transmission Type 6 Speed Manual  FWD
Fuel Consumption Fuel Type Gasoline
Fuel Consumption
(Urban / City) (litre / 100km)
6.0
Fuel Consumption
(Extra Urban / Highway) (litre / 100km)
4.7
Fuel Consumption
(Combined) (litre / 100km)
5.2
COsub2/sub Emission
(Combined) (g/km)
117
Fuel Tank Capacity (litre) 50
Exterior Overall Length (mm) 4,165
Overall Width (mm) 1,800
Overall Height (mm) 1,550 / 1,565
Wheelbase (mm) 2,600
Front Wheel Tread (mm) 1,575
Rear Wheel Tread (mm) 1,584
Front Over Hang (mm) 845
Rear Over Hang (mm) 720
Weight Curb Weight(Lightest) (kg) 1,233
Curb Weight(Heaviest) (kg) 1,350
Gross Vehicle Weight (kg) 1,775
Wheels & Tires Front Wheels 6.5J X 16" STEEL, 6.5J X 16" ALLOY
Rear Wheels 6.5J X 16" STEEL, 6.5J X 16" ALLOY
Front Tires 205/60R16
Rear Tires 205/60R16
Overview Category SUV
Product Label Kappa 1.0 T-GDi 6 Speed Manual FWD(17/18")
Model Name Kona
Engine Engine Label 1.0 Kappa GDi
Displacement (cc) 998
Max. Speed (kph) 181
Max. Power Label (ps / rpm) 120 / 6,000
Acceleration (0 - 100 kph) (sec) 12
Braking Distance (m) 35
Number of Cylinders 3
Valves of Cylinder 12
Transmission Transmission Type 6 Speed Manual  FWD
Fuel Consumption Fuel Type Gasoline
Fuel Consumption
(Urban / City) (litre / 100km)
6.3
Fuel Consumption
(Extra Urban / Highway) (litre / 100km)
5.0
Fuel Consumption
(Combined) (litre / 100km)
5.4
COsub2/sub Emission
(Combined) (g/km)
125
Fuel Tank Capacity (litre) 50
Exterior Overall Length (mm) 4,165
Overall Width (mm) 1,800
Overall Height (mm) 1,550 / 1,565
Wheelbase (mm) 2,600
Front Wheel Tread (mm) 1,563 / 1,559
Rear Wheel Tread (mm) 1,572 / 1,568
Front Over Hang (mm) 845
Rear Over Hang (mm) 720
Weight Curb Weight(Lightest) (kg) 1,233
Curb Weight(Heaviest) (kg) 1,350
Gross Vehicle Weight (kg) 1,775
Wheels & Tires Front Wheels 7.0J X 17", 7.5J X 18" ALLOY
Rear Wheels 7.0J X 17", 7.5J X 18" ALLOY
Front Tires 215/55R17, 235/45R18
Rear Tires 215/55R17, 235/45R18
Overview Category SUV
Product Label Gamma 1.6 T-GDi 7 Speed DCT AWD
Model Name Kona
Engine Engine Label 1.6 Gamma GDi
Displacement (cc) 1,591
Max. Speed (kph) 205
Max. Power Label (ps / rpm) 177 / 5,500
Acceleration (0 - 100 kph) (sec) 7.9
Braking Distance (m) 35
Number of Cylinders 4
Valves of Cylinder 16
Transmission Transmission Type 7 Speed DCT   AWD
Fuel Consumption Fuel Type Gasoline
Fuel Consumption
(Urban / City) (litre / 100km)
8.0
Fuel Consumption
(Extra Urban / Highway) (litre / 100km)
6.0
Fuel Consumption
(Combined) (litre / 100km)
6.7
COsub2/sub Emission
(Combined) (g/km)
153
Fuel Tank Capacity (litre) 50
Exterior Overall Length (mm) 4,165
Overall Width (mm) 1,800
Overall Height (mm) 1,550 / 1,565
Wheelbase (mm) 2,600
Front Wheel Tread (mm) 1,563 / 1,559
Rear Wheel Tread (mm) 1,572 / 1,568
Front Over Hang (mm) 845
Rear Over Hang (mm) 720
Weight Curb Weight(Lightest) (kg) 1,401
Curb Weight(Heaviest) (kg) 1,496
Gross Vehicle Weight (kg) 1,910
Wheels & Tires Front Wheels 7.0J X 17", 7.5J X 18" ALLOY
Rear Wheels 7.0J X 17", 7.5J X 18" ALLOY
Front Tires 215/55R17, 235/45R18
Rear Tires 215/55R17, 235/45R18