ЖИВОТОТ Е ПОДОБАР СО ПРОМЕНИ

Промените инспирираат. Ја ослободуваат имагинацијата и водат до нови идеи. Како што ќе забележите... тoа е филозофијата што го креираше сосема новиот Tucson.

ИМПРЕСИВЕН СПОЈ НА ТЕХНОЛОГИЈА И ДИЗАЈН

Сосема новиот Tucson комбинира примерна динамика на возење со суштински стил.

Непогрешливо атлетски

Шестаголната маска со знакот на Hyundai и различните елементи со хоризонтален дизајн го нагласуваат широкиот и спортски став.

Смел, доверлив и спортски

Изразениот преден изглед е усовршен со познатата шестаголна маска над целосно широката форма на крила.

РАФИНИРАН ФЛУИДЕН ДИЗАЈН

Смелиот и атлетски изглед е постигнат преку рафинирани, мазни површини, добро дефинирани линии и балансирани пропорции.

ЗАПОЗНАЈТЕ ГО ГЛАВНИОТ ИГРАЧ

Лично разгледајте ја внатрешноста на сосема новиот Tucson. Пространиот премиум ентериер е достапен со црвени, беж или црни кожни седишта. Широко отворениот панорамски покрив ја исполнува кабината со светлина. Вклучува и багажен простор кој е пристапен со автоматска задна врата што сама се отвора. Лесно е да забележите зошто е добра промената.
За да го користите 360° повлечете го глувчето во правецот каде што сакате да се движите. Можете да зголемите и намалите користејќи го тркалцето, за да проверите детали. На паметниот телефон само вртете, и навалете го телефонот.

 
 

АЕРОДИНАМИЧЕН ДИЗАЈН

Атрактивниот и елегантен изглед на сосема новиот Tucson не е само за фалење. Тој резултира со поголем коефициент на влечење и заедно со пошироката поставеност ја подобрува стабилноста при брзо возење. Специфични подобрувања се постигнати со дополнителниот раб на предниот браник, намалената искривеност на А-столбот, дополнителните странични задни спојлери и аеродинамичната оптимизација под долниот дел.
Дополнителен раб
на предниот браник
Намалена искривеност
на А-столбот
Аеродинамика
на долниот дел
Дополнителен
страничен заден спојлер

ИСКУСЕН И ПРАКТИЧЕН

Паметната задна врата се отвора автоматски кога е во близина на паметниот клуч повеќе од три секунди, така што тешки и огромни предмети може лесно и едноставно да се товарат. Променливиот багажен простор може брзо да се преобрази со помош на преклопување на задните седишта во размер 60:40.
Паметна задна врата
60:40 систем за преклопување на задните седишта

Зголемена безбедност на патниците

Сосема новиот Tucson комбинира висококвалитетни материјали и напредна технологија за безбедност за да обезбеди детална заштита на сите патници. Патничката кабина е создадена со напреден висококвалитетен челик (AHSS) со процес на спојување. Активните безбедносни карактеристики вклучуваат AEB, LDWS, BSD и ATCC.

НОВ 1.6 T-GDi МОТОР СО 7-СТЕПЕН DCT

Подготвена изведба, брзо менување и подобрена штедливост на гориво. Резултатот од комбинирање на новиот 1.6 T-GDi со новиот 7-степен автоматски менувач со двојна спојка (DCT) на Hyundai.
Достапен само со одредени видови мотори.
 

ДИЗАЈН ШТО ВЕТУВА ИЗВЕДБА

Смел и сигурен во својот став, сосема новиот Tucson испорачува вистински атлетски карактер што едвај чека да го возите. Започнува со елегантни LED-предни светла што се наоѓаат на горните агли од познатата шестаголна маска, продолжува со динамично оформените крила и го комплетира изгледот со широкиот изразен заден дел.
 

Предна маска


Шестаголната маска со знакот на Hyundai доминира на предниот дел на сосема новиот Tucson. Маската е достапна во темносребрена или светлохромирана боја.

Предни светла за магла и дневни LED-светла (DRL)


Ниско позиционираните светла за магла обезбедуваат повеќе сигурност во лоши временски услови. Под нив, дневните LED-светла, во облик на клин, се наоѓаат на крајот на истакнатиот хоризонтален браник.

Халогенски + LED-предни светла


Висококвалитетните LED-предни светла произведуваат бистра, силна светлина. Елегантната тродимензионална светилка перфектно се вклопува во горните агли на маската, додавајќи импресивна ширина.

Алуминиумски тркала


Ништо не го обележува идентитетот на Вашиот автомобил, како алуминиумските тркала. Тие го подобруваат движењето и може да ја намалат потрошувачката на гориво. Сосема новиот Tucson е достапен со динамично елегантни алуминиумски тркала со 16”, 17” и 19” големина.

Панорамски сончев покрив


Уживајте во луксузот со широко отворен стаклен панорамски сончев покрив, кој им дозволува на сончевата или месечевата светлина и свежиот воздух да влезат во кабината, обезбедувајќи чувство на свежина за време на возењето.

Линија на спојување


Профилниот изглед е подобрен со подигнувањето на линијата на спојување, којашто се подигнува во C-столбот и го води погледот кон горниот спојлер на покривот.

Задни комбинирани LED-светла


Супер ефикасните LED-светилки се комбинирани во широкиот елегантен изглед на задната страна. Загарантирано ќе бидат забележани од возачите кои Ве следат.

Заден браник против лизгање


Дизајнот на задниот браник против лизгање со причина прави сосема новиот Tucson дополнително да изгледа цврст и издржлив. Можете да одберете помеѓу 2 типа, зависно од Вашиот вкус и навики во возењето.

Двојни ауспуси


Трапезоидните двојни ауспуси уредно одговараат на задниот браник против лизгање, акцентирајќи го луксузниот карактер на сосема новиот Tucson.
 
Трепкачи на надворешен ретровизор
Страничните светлосни трепкачи на надворешните ретровизори го привлекуваат вниманието на другите возачи, правејќи ги многу побезбедни вртењето и промената на сообраќајната лента.
Облик на лакот над тркалата
Изгледот на лакот над тркалата, насочени надвор од центарот, создава чувство на движење напред и го дополнува цврстиот карактер.
Облик на прагот на вратата
Спортскиот облик на праговите во два тона ги поврзуваат лаковите на тркалата и визуелно го зголемуваат растојанието помеѓу оските.
Миење и бришење на задното стакло
Задните елементи за миење и бришење на стаклото се чисто интегрирани во стилот на задната страна.
Заден спојлер со високо поставено стоп-светло (HMSL)
Аеродинамичноста на задниот спојлер го вклучува и високопоставеното стоп-светло коешто јасно им сигнализира на возачите зад Вас кога сопирате.
 

ЛЕСЕН ЗА КОРИСТЕЊЕ, УРЕД НА СЕНЗОРИ

Во атрактивната, пространа кабина сосема новиот Tucson воспоставува врска со возачот преку напредниот уред „Човечка машина“ (Human Machine Interface), кој е вграден во хоризонталната инструмент-табла.
Боја на седишта:

Внатрешен простор

Внатрешноста на сосема новиот Tucson го дополнува изразениот и префинет дизајн на надворешноста. Инструментите и контролите се групирани најповолно според функциите за максимално лесна употреба и задоволство во возењето.

Надзорен 4.2” TFT LCD-екран


Преку надзорниот екран, лоциран директно во линијата на погледот на возачот, е изложено јасно, прецизно прикажување на информациите важни за возачот.

Далечински контроли на воланот


Одржувајте константна контрола и управувајте со какви било функции на опремата без да ги тргнете рацете од воланот. Греењето на воланот, достапно во нашите зимски пакети, ги топли Вашите раце во студените утра.

Целосен автоматски систем за ладење и греење


Двозонските подесиви автоматски контроли за температурата овозможуваат индивидуално подесување за патниците на предните седишта.

Систем за навигација


Прецизни информации за сообраќајот, камери за мерење брзина, временска прогноза и локални олеснувања обезбедени од TomTom-услугите во живо и прикажани на 8” монитор на допир, вградени во системот за навигација. Достапно со бесплатен договор на 7-годишно користење.

Багажен капацитет


Багажната плоча, подесива по висина и на две нивоа, обезбедува првокласен и по потреба променлив простор за Вашиот багаж (од 513 до 1 503 литри). Под подот постојат уште повеќе можности за складирање. Преградата на повлекување ги покрива Вашите предмети или ги чува одозгора кога тоа не е потребно.

Држач за чаши на централниот потпирач за раце на задните седишта


Патниците на задните седишта имаат корист од безбедните држачи за чаши, лоцирани во центарот на потпирачот за раце.

Систем на преклопливи задни седишта (60:40)


Ако предметите со неправилна форма не може да се сместат во постоечкиот 513-литрен багажен простор, може да го зголемите капацитетот со преклопување на едното или на двете задни седишта.
 
Вентилација во задната кабина
Подесивата вентилација им овозможува на патниците на задните седишта да го насочат струењето на воздухот по своја желба.
Систем за безбедност на деца
Лесниот за употреба ISOFIX-систем служи за компатибилните седишта за деца да бидат безбедно прицврстени за максимална заштита.
Електрична сопирачка за паркинг
Компактната сопирачка за паркинг ослободува потребен внатрешен простор помеѓу предните седишта.
Поврзување (AUX и USB)
Приклучоците за поврзување предвидуваат поврзување на повеќе видови лични музички системи, вклучувајќи и USB-направа за меморија.
 

ДИНАМИЧЕН. МОЌЕН. ЕФИКАСЕН.

Со денешната технологија е возможно да се произведе високо ниво на моќност и влечна сила кај помали мотори, а истовремено се намалува потрошувачката на гориво. Најдобар пример за тоа е новиот 1.6 T-GDi мотор споен со 7-степен автоматски менувач со двојна спојка.

1.6 GDi

Бензински мотор


Бензинскиот мотор 1.6 GDi нуди максимална моќност од 132 КС на 6 300 вртежи и максимална влечна сила од 16,4 кг/м2 на 4 850 вртежи.
МАКСИМАЛНА МОЌНОСТ
132 ps
МАКСИМАЛНА ВЛЕЧНА СИЛА
16.4 kg·m

1.6 T-GDi

Бензински мотор


Бензинскиот мотор 1.6 Т-GDi нуди максимална моќност од 177 КС на 5 500 вртежи и максимална влечна сила од 27,0 кг/м2 на 1 500 ~ 4 500 вртежи.
МАКСИМАЛНА МОЌНОСТ
177 ps
МАКСИМАЛНА ВЛЕЧНА СИЛА
27.0 kg·m

1.7 CRDi

Дизел-мотор


Дизел-моторот 1.7 CRDi нуди максимална моќност од 115 КС на 4 000 вртежи и максимална влечна сила од 28,5 кг/м2 на 1 250 ~ 2 750 вртежи.
МАКСИМАЛНА МОЌНОСТ
177 ps
МАКСИМАЛНА ВЛЕЧНА СИЛА
27.0 kg·m

2.0 CRDi

Дизел-мотор


Дизел-моторот 2.0 CRDi нуди максимална моќност од 185 КС на 4 000 вртежи и максимална влечна сила од 41,0 кг/м2 на 1 750 ~ 2 750 вртежи.
МАКСИМАЛНА МОЌНОСТ
177 ps
МАКСИМАЛНА ВЛЕЧНА СИЛА
27.0 kg·m

Напреден систем на погон на 4 тркала


Комбинацијата од напредната контрола на аголна тракција (ATCC) и првокласниот систем за погон на 4 тркала нуди безбедно движење и стабилност, дури и во најекстремните услови за возење.
 
Предна McPherson суспензија
Подобрениот дизајн на суспензијата нуди зголемена контрола на управувачот и поудобно возење.
Задна multi-link суспензија
Високонадградената задна геометрија на суспензијата ги зголемува удобноста и стабилноста во возењето.
 

ВАШАТА БЕЗБЕДНОСТ- НАШ ПРИОРИТЕТ

Безбедноста не зависи само од достапноста на напредната технологија за помош на возачот туку, исто така, зависи од паметното користење на структурни материјали коишто ги обезбедува сосема новиот Tucson со првокласна каросериска цврстина.
 
 
  • Автономно итно сопирање (AEB)

    Радарот и системите за камери се поставени на предната страна и го скенираат патот пред Вас за возила кои се во близина и пешаци кои преминуваат. Ако е забележан потенцијал за судир, AEB испраќа предупредувачки сигнал и автоматски почнува со сопирање, најпрво со послабо сопирање, а потоа и максимално сопирање за да се намалат шансите за сериозен удар.

    Достапно само во одредени региони
  • AEB
  • BSD
  • LKAS
  • SBL
  • END
Контрола на пролизгување,
Контрола на сопирање

Напредна контрола на пролизгување во свиоци (ATCC)

Со насочување на влечната сила кон тркалата кои имаат најголем притисок (вртежен момент) ATCC ја подобрува изведбата и безбедноста при вртење. Исто така, активно интервенира со умерено сопирање на внатрешното странично тркало.
Достапно со погон на 4 тркала.
Помошниот систем за управување оперира кон правецот на површина со ниско триење за да спречи пресилно или преслабо управување.

Менаџмент за стабилност на возилото (VSM)

Кога сопирате или вртите во свиок на влажни и лизгави патишта, системот за стабилност на возилото Ви помага да возите со самодоверба, обезбедувајќи стабилност преку интеракцијата помеѓу Електронската контрола на стабилност (ESC) и Управување на моторен погон (MDPS).

Контрола на сопирање на надолнина (DBC) и контроли за помош при стартување на нагорнина (HAC)

Тргнувањето на нагорнина и стрмното спуштање се втората природа на сосема новиот Tucson. DBC автоматски користи доволно притисок на сопирачката за да одржи безбедно и смирено спуштање, додека HAC кратко го држи возилото сопрено за да спречи несакано враќање наназад.

Напреден висококвалитетен челик (AHHS)

Сосема новиот Tucson има постигнато првокласна цврстина благодарение на детално зајакнатиот дизајн на каросеријата и интелегентната употреба на напредниот висококвалитетен челик (AHHS), формиран со процес на запечатување.
 
Електронска сопирачка за паркинг (EPB)
Можете да ја активирате или деактивирате сопирачката за паркинг со копче кое е лесно за употреба.
Достапно само со автоматски менувач.
Систем со 6 воздушни перничиња
Системот со 6 воздушни перничиња вклучува две предни воздушни перничиња, две воздушни перничиња напред за странични удари и две воздушни завеси кои се провлекуваат низ целата должина од двете страни.
Систем на надгледување на притисок во пневматици (TPMS)
Системот го надгледува воздушниот притисок во секој пневматик. Отстапувањата се пренесуваат и прикажуваат на инструмент-таблата.
Активни потпори за главата
Ризикот од повреда на главата или вратот е минимизиран со потпорите за глава што се движат за да се адаптираат на големината и висината на патникот при незгода.
 
 

ТЕХНОЛОГИЈА НА КОМФОРТ И ПОГОДНОСТИ

Сосема новиот Tucson нуди функции и системи коишто обезбедуваат комфорт и погодност на возачот и патниците.
Систем за помош при паркирање (SPAS)
Паметен систем на задната врата
Систем за контрола на подесување на седишта
Греење и вентилација на седишта

Систем за помош при паркирање (SPAS)


Крај на проблемите при паркирање. SPAS користи ултра сонични сензори, лоцирани напред, одзади и странично на возилото. Системот идентификува потенцијални паркинг места и автоматски се паркира во слободниот простор. Маневрира паралелно паркирање и нормално паркирање. SPAS, исто така, обезбедува лесен излез од Вашето паркинг место со вградената EXIT MODE-функција.

Паметен систем на задната врата


Системот автоматски ја отвара задната врата кога личноста што го држи паметниот клуч е во зоната на детекција три или повеќе секунди. Пред задната врата да се отвори, се слуша дискретен звучен сигнал и кратко светнување на предупредувачките светла.

Систем за контрола на подесување на седишта


Удобност во сите осум позиции на подесувачкото сопатничко седиште и до десет позиции за моќна поддршка на возачот, со моќна лумбална поддршка на два начина.

Греење и вентилација на седишта


Обезбеден Ви е комфорт преку целата година со предните седишта кои Ве топлат во зима и Ве ладат во лето. Вентилацијата е обезбедена од вградени седишни вентилатори. Предните седишта имаат тристепено греење, додека задните седишта (потпората и перничето) имаат двостепено греење.
 
Контрола на автопилот
Одберете ја посакуваната брзина или граница на брзина и ќе биде одржувана од системот сè додека не интервенирате со притискање на гас, сопирачка или квачило.
Преграда за багажен простор
Го чува тоа што Ви е во багажниот простор, настрана од љубопитни очи.
Кука за ќеси на задната страна од задните седишта
Едноставна идеја која е многу корисна. Одличен начин да обезбедите ќеси со производи, чанти и секакви видови предмети.
 

СпецификацијаOverview Category SUV
Product Label Gamma 1.6 GDi (EU5/6) 6 Speed Manual FWD
Model Name Tucson
Engine Engine Label 1.6 Gamma GDi
Displacement (cc) 1,591
Max. Speed (kph) 182
Max. Power Label (ps / rpm) 132 / 6,300
Max. Torque Label (kg·m / rpm) 16.4 / 4,850
Acceleration (0 - 100 kph) (sec) 11.5
Braking Distance (m) 40.9
Number of Cylinders 4
Valves of Cylinder 16
Transmission Transmission Type 6 Speed Manual  FWD
Fuel Consumption Fuel Type Gasoline
Fuel Consumption
(Urban / City) (litre / 100km)
8.6
Fuel Consumption
(Extra Urban / Highway) (litre / 100km)
5.6
Fuel Consumption
(Combined) (litre / 100km)
6.7
COsub2/sub Emission
(Combined) (g/km)
156
Fuel Tank Capacity (litre) 62
Engine Engine Label 1.6 Gamma GDi
Displacement (cc) 1,591
Max. Speed (kph) 182
Max. Power Label (ps / rpm) 132 / 6,300
Max. Torque Label (kg·m / rpm) 16.4 / 4,850
Acceleration (0 - 100 kph) (sec) 11.5
Braking Distance (m) 40.9
Number of Cylinders 4
Valves of Cylinder 16
Transmission Transmission Type 6 Speed Manual  FWD
Fuel Consumption Fuel Type Gasoline
Fuel Consumption
(Urban / City) (litre / 100km)
8.6
Fuel Consumption
(Extra Urban / Highway) (litre / 100km)
5.6
Fuel Consumption
(Combined) (litre / 100km)
6.7
COsub2/sub Emission
(Combined) (g/km)
156
Fuel Tank Capacity (litre) 62
Exterior Overall Length (mm) 4,475
Overall Width (mm) 1,850
Overall Height (mm) 1,645 (1,650)
Wheelbase (mm) 2,670
Front Wheel Tread (mm) 1,608 / 1,608 / 1,604
Rear Wheel Tread (mm) 1,620 / 1,620 / 1,615
Front Over Hang (mm) 910
Rear Over Hang (mm) 895
Weight Curb Weight(Lightest) (kg) 1,379
Curb Weight(Heaviest) (kg) 1,464
Gross Vehicle Weight (kg) 1,895
Wheels & Tires Front Wheels 6.5J X 16", 7.0J X 17", 7.5J X 19"
Rear Wheels 6.5J X 16", 7.0J X 17", 7.5J X 19"
Front Tires 215/70 R16, 225/60 R17, 245/45 R19
Rear Tires 215/70 R16, 225/60 R17, 245/45 R19
Overview Category SUV
Product Label Gamma 1.6 T-GDi (EU6) 7 Speed Manual FWD
Model Name Tucson
Engine Engine Label 1.6 Gamma GDi
Displacement (cc) 1,591
Max. Speed (kph) 203
Max. Power Label (ps / rpm) 177 / 5,500
Max. Torque Label (kg·m / rpm) 27 / 1,500 ~ 4,500
Acceleration (0 - 100 kph) (sec) 9.2
Braking Distance (m) 40.9
Number of Cylinders 4
Valves of Cylinder 16
Transmission Transmission Type 7 Speed Manual  FWD
Fuel Consumption Fuel Type Gasoline
Fuel Consumption
(Urban / City) (litre / 100km)
9.8
Fuel Consumption
(Extra Urban / Highway) (litre / 100km)
5.8
Fuel Consumption
(Combined) (litre / 100km)
7.3
COsub2/sub Emission
(Combined) (g/km)
169
Fuel Tank Capacity (litre) 62
Exterior Overall Length (mm) 4,475
Overall Width (mm) 1,850
Overall Height (mm) 1,645 (1,650)
Wheelbase (mm) 2,670
Front Wheel Tread (mm) 1,608 / 1,608 / 1,604
Rear Wheel Tread (mm) 1,620 / 1,620 / 1,615
Front Over Hang (mm) 910
Rear Over Hang (mm) 895
Weight Curb Weight(Lightest) (kg) 1,379
Curb Weight(Heaviest) (kg) 1,464
Gross Vehicle Weight (kg) 1,895
Wheels & Tires Front Wheels 6.5J X 16", 7.0J X 17", 7.5J X 19"
Rear Wheels 6.5J X 16", 7.0J X 17", 7.5J X 19"
Front Tires 215/70 R16, 225/60 R17, 245/45 R19
Rear Tires 215/70 R16, 225/60 R17, 245/45 R19
Overview Category SUV
Product Label Gamma 1.6 T-GDi (EU6) 7 Speed Manual AWD
Model Name Tucson
Engine Engine Label 1.6 Gamma GDi
Displacement (cc) 1,591
Max. Speed (kph) 202
Max. Power Label (ps / rpm) 177 / 5,500
Max. Torque Label (kg·m / rpm) 27 / 1,500 ~ 4,500
Acceleration (0 - 100 kph) (sec) 9.5
Braking Distance (m) 40.9
Number of Cylinders 4
Valves of Cylinder 16
Transmission Transmission Type 7 Speed Manual  AWD
Fuel Consumption Fuel Type Gasoline
Fuel Consumption
(Urban / City) (litre / 100km)
10.0
Fuel Consumption
(Extra Urban / Highway) (litre / 100km)
6.2
Fuel Consumption
(Combined) (litre / 100km)
7.6
COsub2/sub Emission
(Combined) (g/km)
177
Fuel Tank Capacity (litre) 62
Exterior Overall Length (mm) 4,475
Overall Width (mm) 1,850
Overall Height (mm) 1,645 (1,650)
Wheelbase (mm) 2,670
Front Wheel Tread (mm) 1,608 / 1,608 / 1,604
Rear Wheel Tread (mm) 1,620 / 1,620 / 1,615
Front Over Hang (mm) 910
Rear Over Hang (mm) 895
Weight Curb Weight(Lightest) (kg) 1,379
Curb Weight(Heaviest) (kg) 1,464
Gross Vehicle Weight (kg) 1,895
Wheels & Tires Front Wheels 6.5J X 16", 7.0J X 17", 7.5J X 19"
Rear Wheels 6.5J X 16", 7.0J X 17", 7.5J X 19"
Front Tires 215/70 R16, 225/60 R17, 245/45 R19
Rear Tires 215/70 R16, 225/60 R17, 245/45 R19
Overview Category SUV
Product Label UII 1.7 CRDi (Low) (EU6) 6 Speed Manual FWD
Model Name Tucson
Engine Engine Label 1.7 U II CRDi
Displacement (cc) 1,685
Max. Speed (kph) 176
Max. Power Label (ps / rpm) 115 / 4,000
Max. Torque Label (kg·m / rpm) 28.5 / 1,250 ~ 2,750
Acceleration (0 - 100 kph) (sec) 13.7
Braking Distance (m) 40.9
Number of Cylinders 4
Valves of Cylinder 16
Transmission Transmission Type 6 Speed Manual   FWD
Fuel Consumption Fuel Type Diesel
Fuel Consumption
(Urban / City) (litre / 100km)
5.7
Fuel Consumption
(Extra Urban / Highway) (litre / 100km)
4.2
Fuel Consumption
(Combined) (litre / 100km)
4.7
COsub2/sub Emission
(Combined) (g/km)
124
Fuel Tank Capacity (litre) 62
Exterior Overall Length (mm) 4,475
Overall Width (mm) 1,850
Overall Height (mm) 1,645 (1,650)
Wheelbase (mm) 2,670
Front Wheel Tread (mm) 1,608 / 1,608 / 1,604
Rear Wheel Tread (mm) 1,620 / 1,620 / 1,615
Front Over Hang (mm) 910
Rear Over Hang (mm) 895
Weight Curb Weight(Lightest) (kg) 1,379
Curb Weight(Heaviest) (kg) 1,464
Gross Vehicle Weight (kg) 1,895
Wheels & Tires Front Wheels 6.5J X 16", 7.0J X 17", 7.5J X 19"
Rear Wheels 6.5J X 16", 7.0J X 17", 7.5J X 19"
Front Tires 215/70 R16, 225/60 R17, 245/45 R19
Rear Tires 215/70 R16, 225/60 R17, 245/45 R19
Overview Category SUV
Product Label R 2.0 CRDi (High) (EU6) 6 Speed Manual AWD
Model Name Tucson
Engine Engine Label 2.0 R CRDi
Displacement (cc) 1,995
Max. Speed (kph) 201
Max. Power Label (ps / rpm) 185 / 4,000
Max. Torque Label (kg·m / rpm) 41 / 1,750 ~ 2,750
Acceleration (0 - 100 kph) (sec) 9.9
Braking Distance (m) 40.9
Number of Cylinders 4
Valves of Cylinder 16
Transmission Transmission Type 6 Speed Manual   AWD
Fuel Consumption Fuel Type Diesel
Fuel Consumption
(Urban / City) (litre / 100km)
7.1
Fuel Consumption
(Extra Urban / Highway) (litre / 100km)
5.2
Fuel Consumption
(Combined) (litre / 100km)
5.9
COsub2/sub Emission
(Combined) (g/km)
154
Fuel Tank Capacity (litre) 62
Exterior Overall Length (mm) 4,475
Overall Width (mm) 1,850
Overall Height (mm) 1,645 (1,650)
Wheelbase (mm) 2,670
Front Wheel Tread (mm) 1,608 / 1,608 / 1,604
Rear Wheel Tread (mm) 1,620 / 1,620 / 1,615
Front Over Hang (mm) 910
Rear Over Hang (mm) 895
Weight Curb Weight(Lightest) (kg) 1,379
Curb Weight(Heaviest) (kg) 1,464
Gross Vehicle Weight (kg) 1,895
Wheels & Tires Front Wheels 6.5J X 16", 7.0J X 17", 7.5J X 19"
Rear Wheels 6.5J X 16", 7.0J X 17", 7.5J X 19"
Front Tires 215/70 R16, 225/60 R17, 245/45 R19
Rear Tires 215/70 R16, 225/60 R17, 245/45 R19
Overview Category SUV
Product Label R 2.0 CRDi (High) (EU6) 6 Speed Automatic AWD
Model Name Tucson
Engine Engine Label 2.0 R CRDi
Displacement (cc) 1,995
Max. Speed (kph) 201
Max. Power Label (ps / rpm) 185 / 4,000
Max. Torque Label (kg·m / rpm) 41 / 1,750 ~ 2,750
Acceleration (0 - 100 kph) (sec) 9.5
Braking Distance (m) 40.9
Number of Cylinders 4
Valves of Cylinder 16
Transmission Transmission Type 6 Speed Automatic   AWD
Fuel Consumption Fuel Type Diesel
Fuel Consumption
(Urban / City) (litre / 100km)
8.0
Fuel Consumption
(Extra Urban / Highway) (litre / 100km)
5.6
Fuel Consumption
(Combined) (litre / 100km)
6.5
COsub2/sub Emission
(Combined) (g/km)
170
Fuel Tank Capacity (litre) 62
Exterior Overall Length (mm) 4,475
Overall Width (mm) 1,850
Overall Height (mm) 1,645 (1,650)
Wheelbase (mm) 2,670
Front Wheel Tread (mm) 1,608 / 1,608 / 1,604
Rear Wheel Tread (mm) 1,620 / 1,620 / 1,615
Front Over Hang (mm) 910
Rear Over Hang (mm) 895
Weight Curb Weight(Lightest) (kg) 1,379
Curb Weight(Heaviest) (kg) 1,464
Gross Vehicle Weight (kg) 1,895
Wheels & Tires Front Wheels 6.5J X 16", 7.0J X 17", 7.5J X 19"
Rear Wheels 6.5J X 16", 7.0J X 17", 7.5J X 19"
Front Tires 215/70 R16, 225/60 R17, 245/45 R19
Rear Tires 215/70 R16, 225/60 R17, 245/45 R19